Konsument w sieci

Tekst: Robert Żurawski

 

Będzie Pan zadowolony! – taką deklarację słyszymy często podczas zakupów. Sprzedawcy sprzętu RTV, AGD i innych urządzeń zapewniają z uśmiechem na ustach, że sprzęt jest niezawodny i że z nabytku będziemy cieszyć się przez długie lata. Czy jednak w praktyce potem tak zawsze jest? Handlowcy zwykli zachwalać swój towar, wmawiając klientom cokolwiek ci zechcą usłyszeć, byle tylko wyszli ze sklepu przez kasę. Kiedy zaś dochodzi do uszkodzenia sprzętu czy – nie daj Boże – poważnej awarii, klient z problemem zazwyczaj zostaje sam.

Udając się na zakupy warto zachować czujność i pamiętać o prawach, które nam przysługują. W niniejszym artykule zwrócę uwagę na wybrane uprawnienia konsumentów oraz na to, o czym podczas zakupów koniecznie należy pamiętać.

Po pierwsze, do sklepu wybierajmy się mając sprecyzowane, co konkretnie chcemy kupić. W Internecie zweryfikujmy wcześniej opinie o danym produkcie i sprawdźmy cenę. Sprzedawcy często stosują haczyki, na które niezorientowani klienci dają się złapać: Ta cena jest tylko do dzisiaj! Ta promocja obowiązuje jedynie na ten model! Tego typu zapewnienia powinny zwiększyć naszą czujność, zdarza się bowiem, że sprzedawca ma nam sprzedać – a w zasadzie „wepchnąć” – konkretny model, dlatego że taka jest polityka sklepu czy producenta. Przykładowo, gdy do sprzedaży wchodzi nowa linia produktów, sprzedawca ma za zadanie wyprzedać najpierw stare modele i takie w pierwszej kolejności będzie polecał klientom. Druga ważna kwestia to weryfikacja ceny. Czasami „wielkie promocje” wcale nie są tak atrakcyjne, jak się wydają – dlatego warto porównać ceny. W skrajnych przypadkach różnica w cenie tego samego produktu w różnych sklepach może sięgać kilkudziesięciu procent.

Sprawdźmy też wiedzę sprzedawcy o interesującym nas produkcie – zapytajmy o różnice między dostępnymi modelami. Nie bójmy się poprosić o prezentację poszczególnych funkcji w sklepie. Sprzęt pokazowy nie jest tylko po to, aby ładnie wyglądał, ale przede wszystkim, żebyśmy mogli go wypróbować jeszcze przed zakupem.

photogen_buf215_male

fot. www.photogen.com

Gdy już zdecydujemy się na transakcję, pamiętajmy o zachowaniu paragonu. To niezwykle ważne, gdyż w świetle prawa właśnie paragon lub faktura stanowią dowód zakupu. Warto także pamiętać, że konsument niebędący przedsiębiorcą jest również uprawniony, aby domagać się faktury za zakupiony towar.

Jeśli kupujemy coś przez Internet, na pokazie, a także w domu podczas wizyty przedstawiciela, to przysługuje nam czternaście dni na odstąpienie od umowy i to bez podania przyczyny, a sprzedawca ma bezwzględny obowiązek przyjęcia towaru i zwrotu pieniędzy. W takim wypadku musimy tylko wypełnić formularz i po prostu oddać towar. Co ciekawe, jeżeli sprzedawca nie poinformuje nas o naszym prawie, czas na odstąpienie od umowy wydłuża się do dwunastu miesięcy.

Warto także pamiętać o przysługujących nam uprawnieniach z tytułu rękojmi oraz gwarancji. To dwa różne pojęcia. Rękojmia jest odpowiedzialnością sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej. Gwarancji natomiast z reguły udziela producent danego produktu. Warto sprawdzić warunki gwarancji, gdyż producent może je dowolnie kształtować. To, że produkt objęty jest gwarancją, to jedna sprawa, a druga – znacznie ważniejsza – jaki jest zakres gwarancji. Jeśli producent nie określił warunków gwarancji, wówczas zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Korzystając z rękojmi możemy żądać usunięcia wady (czyli naprawy), wymiany towaru na nowy, obniżenia ceny lub – gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy. Jeśli sprzedawca nie zgodzi się z naszym wyborem, może zaproponować inne rozwiązanie, lecz w sytuacji gdy towar już był naprawiany, a wciąż ma wadę, albo też nie został naprawiony, mamy prawo domagać się obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. W takim przypadku sprzedawca nie może odmówić spełnienia tych żądań. Pragnę również zwrócić uwagę, że jeżeli produkt ma bardzo długi termin przydatności (np. 2025 r.), to nasze uprawnienia wynikające z rękojmi możemy realizować przez cały ten okres.

Nowe przepisy wywołały rewolucję w reklamacji żywności. Wcześniej na taką reklamację były trzy dni, a obecnie dwa lata. Oczywiście trzeba mieć na uwadze datę przydatności produktu, jego przeznaczenie oraz warunki przechowywania. Ze spraw większego kalibru, na mocy aktualnej regulacji prawnej wydłużony został też okres rękojmi przy zakupie nieruchomości. Przed nowelizacją przepisów termin rękojmi upływał po trzech latach, a od 25 grudnia 2014 r. dopiero po pięciu.

Co istotne, konsument ma prawo wyboru, czy skorzysta ze swoich uprawnień wynikających z gwarancji czy z rękojmi, dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować, co jest korzystniejsze w konkretnym przypadku. Moim zdaniem, co do zasady korzystniejsza jest dla konsumenta rękojmia, gdyż sprzedawca nie może zmienić wynikających z niej naszych uprawnień. W przypadku gwarancji – jak już wspomniałem – gwarant może jej warunki kształtować w zasadzie dowolnie, co nie zawsze jest dla nas korzystne.

W podsumowaniu rekomenduję Czytelnikom, aby rozważnie dokonywali zakupów, porównywali ceny, nie wierzyli bezgranicznie w zapewnienia sprzedawców, zapoznawali się z opiniami o danym produkcie, a po zakupie pamiętali o swoich prawach. W razie pytań i wątpliwości na pewno też warto zasięgnąć porady prawnika.

 

 

Share This